
29 mar 2025
Gala finałowa IX edycji Gminnego Konkursu Wiedzy o Żołnierzach Wyklętych
Wspaniała atmosfera, wzruszające chwile i podniosły nastrój towarzyszyły tegorocznej gali wręczania nagród połączonej z koncertem, która już na stałe wpisała się w kalendarz wydarzeń patriotycznych naszej gminy.
Od lat naszą uroczystość uświetniają wyjątkowi artyści. W poprzednich edycjach mieliśmy zaszczyt gościć Andrzeja Kołakowskiego oraz Norberta Smołę Smolińskiego. W tym roku dla uczestników wydarzenia wystąpił Paweł Piekarczyk – znany bard Żołnierzy Wyklętych, twórca i wykonawca pieśni patriotycznych, osobowość ceniona w środowisku patriotyczno-niepodległościowym. Jego występ poruszył serca słuchaczy, przypominając o historii i wartościach, które kształtują naszą tożsamość narodową.
Szczególnym momentem gali było spotkanie z panią Martą Jatczak – seniorką i sybiraczką, której rodzina, walcząc w szeregach Armii Krajowej w czasie Akcji Burza na Wileńszczyźnie, została zesłana na Syberię. W swoich wspomnieniach pani Marta podzieliła się dramatycznymi przeżyciami, dając świadectwo niezłomności i patriotyzmu. Jej opowieść skłoniła wszystkich do refleksji nad losem bohaterów, którzy zapłacili wysoką cenę za wolność naszej Ojczyzny.
W części oficjalnej gali uhonorowano laureatów IX Edycji Gminnego Konkursu Wiedzy o Żołnierzach Wyklętych. Poziom konkursu rośnie z roku na rok, co cieszy zarówno organizatorów, jak i mieszkańców naszej gminy. W tym roku zajęliśmy drugie miejsce w rankingu wniosków o dofinansowanie w Starostwie Powiatowym, co potwierdza uznanie dla naszej inicjatywy. Dziękujemy wszystkim uczestnikom, a szczególnie młodzieży, nauczycielom i dyrektorom szkół, którzy wspólnie z nami kształtują patriotyczne postawy młodego pokolenia.
Serdeczne podziękowania kierujemy również do fundatorów nagród tegorocznej edycji konkursu: Instytutu Pamięci Narodowej w Bydgoszczy, Wojskowego Biura Historycznego w Warszawie oraz Wójta Gminy Czernikowo, pana Tomasza Krasickiego, który był fundatorem głównym. W dowód wdzięczności wręczono mu pamiątkowy upominek, wykonany przez pracownię introligatorską pana Henryka Beszczyńskiego.
Wrażenia artystyczne i emocje, które towarzyszyły gali, na długo pozostaną w naszej pamięci. Słowa „Jestem Polakiem i mam obowiązki polskie” niech będą dla nas wszystkich motywacją do dalszej pracy i kultywowania pamięci o bohaterach.
Niech hasło „Bóg, Honor, Ojczyzna” prowadzi nas przez życie!
Boże, pobłogosław nam i naszej Ojczyźnie!
Niech żyje Polska!