cropped-Zwiazek-logo.png

18 wrz 2023

Odsłonięcie Muralu ku czci V Wileńskiej Brygady AK

W niedzielę 17 września 2023 roku w sercu Czernikowa został odsłonięty mural upamiętniający Żołnierzy V Wileńskiej Brygady AK i jej sanitariuszkę Danutę Siedzikównę ps. „Inka”.

Inicjatorem i pomysłodawcą projektu jest Stowarzyszenie Związek Jaszczurczy, które w całości czuwało nad realizacją i wykonaniem muralu. Wykonawcami muralu są: p. Paweł Oczko, autor grafiki muralu i p. prof. Kazimierz Rochecki, autor ryngrafu wykonanego w miedzi metodą dłutowania. Wydarzenie objęte było honorowym patronatem kujawsko-pomorskiego wojewody p. Mikołaja Bogdanowicza. Uroczystość rozpoczęła msza św. z homilią Biskupa Seniora Diecezji Włocławskiej Wiesława Meringa. Oprawę zapewniła wojskowa asysta honorowa, którą stanowiła kompania honorowa Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia im. gen. Józefa Bema w Toruniu wraz z pocztem sztandarowym, którą dowodziła kpt. Ilona Przystalska oraz Orkiestra Gminna pod kierownictwem kapelmistrza p. Stanisława Tejzy. Apel Pamięci odczytała mjr Agnieszka Śmiechowska.

Uroczystość swoją obecnością zaszczycili:

• p. Jan Krzysztof Ardanowski – poseł na Sejm RP i Przewodniczący Rady ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich,
  • p. Krzysztof Łukasz Szczucki – prezes Rządowego Centrum Legislacji
  • p. Józef Ramlau – wicewojewoda kujawsko-pomorski
  • p. Maria Mazurkiewicz – kujawsko-pomorski wicekurator oświaty
  • p. Dariusz Zagrabski – reprezentujący wojewodę kujawsko-pomorskiego
  • p. dr Tomasz Sińczak – reprezentujący p. Annę Gembicką, sekretarza stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi,
  • p. Michał Ramlau – wicestarosta toruński,
  • p. prof. Wojciech Polak – historyk, członek Kolegium Instytutu Pamięci Narodowej,
  • p. prof. Tomasz Kozłowski – wnuk oficera sądowego i dowódcy 4 plutonu V Wileńskiej Brygady AK, por. Czesława Kozłowskiego ps. „Bohun”,
  • p. prof. Andrzej Borcz – artystę rzeźbiarza, wykładowcę UMK w Toruniu,
  • p. Tomasz Markowski – komendant Komisariatu Policji w Dobrzejewicach,
  • p. Sławomir Reszkowski – komendant Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Toruniu,
  • p. Michał Leszczyc-Grabianka – członek NSZZ „Solidarność”
  • p. Marta Jatczak – przewodnicząca Wojewódzkiej Rady Kombatanckiej przy Wojewodzie Kujawsko-Pomorskim,
  • p. Bożena Przybyłowska – córka por. Jana Przybyłowskiego ps. „Onufry” oficera 11 Grupy Operacyjnej NSZ z Płocka.

Związek Jaszczurczy jest organizacją patriotyczno – niepodległościową, odwołującą się do bohaterskich postaw naszych przodków. Kroczymy drogą wyznaczoną przez pozostawiony wszystkim Polakom testament oporu przeciw obcej przemocy. Na naszym sztandarze niesiemy hasło Bóg, Honor i Ojczyzna. Nasze ideały propagujemy wśród młodzieży szkolnej poprzez organizowany od 7 lat Gminny Konkurs Wiedzy o Żołnierzach Wyklętych, bohaterach wojennej i powojennej drugiej konspiracji.

Dzisiejsza uroczystość jest kolejnym, widocznym i ważnym znakiem rozpoznawczym naszej działalności. Odwołujemy się do niezłomnej postawy dowódcy i żołnierzy V Wileńskiej Brygady AK a w szczególności do postawy sanitariuszki Danuty Siedzikówny “INKI”. Wypełniamy przestrzeń publiczną treścią, która będzie kształtowała świadomość i charakter współczesnych Polaków ze szczególnym nastawieniem na młode pokolenie. Wielkie podziękowania dla p. Tomasza Krasickiego, wójta gminy Czernikowo, za bardzo dobrą współpracę i za gospodarskie wsparcie naszego projektu. Dziękujemy również ks. dziekanowi Krzysztofowi Graczykowi. Jako społeczność czernikowska razem stanęliśmy na wysokości zadania.

Prace nad muralem rozpoczęliśmy ok. 1.5 roku temu. Nasz projekt wsparło Starostwo Powiatowe w Toruniu (w ramach konkursu), Wójt Gminy Czernikowo, składki członkowskie i zbiórka publiczna wśród mieszkańców. Wkrótce opublikujemy białą księgę ofiarodawców z możliwością zamieszczenia w niej pamiątkowego wpisu.

Wszystkim, którzy wsparli projekt, dziękujemy za dołożenie cegiełki na chwałę żołnierzy walczących do końca o Polskę wolną i niepodległą.

CZEŚĆ I CHWAŁA BOHATEROM!!!

Źródło: www.bydgoszcz.tvp.pl